Ayder’de kentsel dönüşüm çalışmaları sürüyor

Ayder’de kentsel dönüşüm çalışmaları sürüyor

Rize’nin ünlü turizm merkezi Ayder Yaylası’nda çalışmalar sürüyor.

Türkiye dört bir yanında yapılması planlanan kentsel dönüşüm çalışmaları hızlandı.

Kentsel dönüşüm projesiyle değişen ve gelişen bir öbür bölge de yerli ve yabancı turist tarafından ağır ilgi gören Ayder Yaylası oldu.

Yapıların takası kışın yapılacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları sürat kesmeden sürüyor.

Bu kapsamda yıkılacak oteller yerine hak sahipleri için yapılan yeni yapıların takasının kışın gerçekleştirileceği öngörülüyor.

52 odalı apart otel

AA’nın transferine nazaran; Ayder’de dönüşümün birkaç kademe olarak planlandığını tabir eden AK Parti Genel Merkez Teşkilat Lider Yardımcısı Muhammed Avcı, ilk etapta tabiata uyumlu çağdaş otopark ile 52 odalı apart otelin ve 76 odalı termal otelin inşasının devam ettiğini kaydetti.

“Bin 600 araçlık otopark inşaatında sona yanlışsız geliyoruz”

Avcı, Ayder’in en büyük muhtaçlığının otopark olduğuna dikkati çekerek, “Ayder içerisinde önemli araç yoğunluğu var. Önemli trafik oluşturduğu için turizmin hareketli olduğu devirlerde vatandaşları rahatsız ediyor. Yaklaşık bin 600 araçlık otopark inşaatında sona hakikat geliyoruz. Gelecek yılın ortalarına yanlışsız otoparkı tamamlamayı planlıyoruz. Öncelikle Ayder’i trafikle birlikte rahatlatmamız gerekiyor.” dedi.

“Süreci kademe kademe yürütmeye çalışıyoruz”

Ayder’in mimarisinin doğal kimliğine dönmesi için çalıştıklarını vurgulayan Avcı, “Gelintülü Şelalesi’nin karşısındaki bölgede örnek yapıları inşa ettik. Burada bilhassa yapmaya çalıştığımız, ticari hayatın devam edebilmesi için süreci kademe kademe yürütmeye çalışıyoruz. Öncelikle yeni otelleri yapıyoruz. Daha sonra yıkılacak otellerle onların takasını gerçekleştiriyoruz. Yeni oteller ortaya çıktı. Mutabakat sağlayan vatandaşlarımız var. Mevcut otellerin yıkılması ve orayı almakla ilgili mutabakat sağlayanlar var. İnşallah en yakın vakitte muahedeler imzalayıp yeni otellerine geçmiş olacak. Biz de eski otellerin yıkımına başlamış olacağız.”


“Kış ayı içerisinde takaslar gerçekleşmiş olacak”

Avcı, takasların gerçekleşmesi için yürütülen resmi çalışmaların devam ettiğini de belirterek,Çok kısa müddette kış ayı içerisinde takaslar gerçekleşmiş olacak. Oraya geçen vatandaşlarımızın otellerini yıkmaya başlayınca dönüşüm fiilen başlamış olacak. Yaptığımız yeni yapılarda önümüzdeki yıldan itibaren hayat başlamış olacak.” diye konuştu.

“Toptan bir çalışma yapılırsa turizm ve ticaret durmuş olacak”

Otoparkın gelecek yıl hizmet vermeye başlayacağını aktaran Avcı, “Oradaki hemşehrilerimizle tekraren toplantı yaptık. Hepsinin isteklerini teker teker not aldık, hiçbir hemşehrimizin orada mağdur olmaması ismine. Ayder’de turizm yapılmıyorken vatandaşlarımız oradaydı. Onların hukukunu muhafazamız lazım. Yapmaya çalıştığımız, ticaretlerini hiçbir biçimde kesintiye uğratmadan kademe kademe oradaki mimariyi asli kimliğe döndürmekle ilgili çalışmayı yürütmek ve nihayete erdirmek. Toptan bir çalışma yapılırsa orada turizm ve ticaret durmuş olacak. Bunun bu türlü olmasını, hiçbir vatandaşın mağdur olmasını istemiyoruz. Daha hassas davranıyoruz. Kademe kademe yapıları ve geçişleri sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

“Yeni otellerin üretimine başlayacağız”

Ayder’de “Binektaşı” diye isimlendirilen bölgede işletme yoğunluğu olduğunun altını çizen Avcı, şunları söyledi:

“Bu bölge ile ilgili yapacağımız çalışmada genişletme olabilir. Oradaki vatandaşlarımızı mağdur etmeden bölgeyi daha nizamlı hale getirmeye çalışacağız. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı gerekli çalışmayı yapıyor. Üçüncü evrede öbür bir yerde proje çalışması yapıldı. Yeni otellerin imaline başlayacağız. Otel dediğimiz bizim dağ meskeni üzere Ayder’in asli mimari kimliğini yansıtan meskenler yapıyoruz. Onları tamamladıktan sonra yıkılacak başka otellerin sahipleri ile takaslar gerçekleştireceğiz. Kademe kademe Ayder’i asli hüviyetine döndürmekle ilgili çabamız nihayet bulmuş olacak.”

“Suyun artırılması için çalışmalar yürütülecek”

Avcı, kaplıca alanındaki otel eksikliğine de değinerek, “Ayder’de kıymetli bir kaplıcamız var. Hatta yeni aramalar yapılıyor. Suyun artırılması için çalışmalar yürütülecek. Otel inşallah en kısa müddette tamamlanıp kaplıcası da faaliyete geçmiş olacak. Oradaki hizmette bir duraksama var. Oradaki kaplıcayı bir an evvel hizmete sunmamız gerekiyor.” dedi.

Paylaş :

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

© 2020 QZEY EMLAK. Tüm hakları saklıdır.