Başkale’de deprem konutlarında sona gelindi

Başkale’de deprem konutlarında sona gelindi

İran’ın Hoy kentinde, 23 Şubat 2020’de 5.9 şiddetinde zelzele yaşandı.

Sınır bölgesinde de hissedilen sarsıntı nedeniyle Van’ın Başkale ilçesinde hasar yaşandı.

10 kişinin hayatını kaybettiği ve 67 kişinin yaralandığı bölgede, meskenleri hasar gören aileler için Toğlu Konut Yönetimi Başkanlığı (TOKİ) harekete geçti.

75 konut ve 16 ahır tamamlandı

Devletin tüm imkanları seferber edildiği bölgede 75 konut inşa edildi.

Öte yandan hayvancılıkla geçimini sağlayan vatandaşlar için mahallede, yıkılan ahırların yerine 16 ahırın inşaat çalışmaları da tamamlandı.

Anahtarlar teslim edilecek

Depremzedeler, şimdilerde afetlere sağlam çelik konstrüksiyondan yapılan konutlara yerleşmek için gün sayıyor.

Bugün yapılacak kura çekimiyle yeni meskenleri belirlenecek olan depremzedeler, kasım ayının birinci haftasında teslim edilecek anahtarlarla sıcak yuvalarına kavuşacak.

AA’nın transferine nazaran; Van Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürü Ali İhsan Körpeş, bütün afetlerde olduğu üzere Başkale’deki zelzelede de devletin tüm imkanlarını vatandaşların hizmetine sunduğunu söyledi.

“Mevcut durumda 75 konutumuz şu an için hazır”

Deprem ve sonrasında vatandaşların yaralarının sarılması için tüm kurumların seferber olduğunu hatırlatan Körpeş, şunları kaydetti:

Devletimiz bu süreçte tüm imkanlarıyla vatandaşlarımızın yanında oldu. Bu çerçevede konutları ağır hasar gören hak sahiplerimizin konut inşaatı acele bir formda başlatıldı. Mevcut durumda 75 konutumuz şu an için hazır. Yakın bir vakitte vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Geri kalanların inşaatına da en kısa vakitte başlayarak vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Afet idaresi ülkemizde çok yeterli bir noktada. Dünyaya bu bahiste örnek oluyoruz. Hak sahipliği kapsamında vatandaşlarımıza ahırlar da yapılıyor. Mevcut durumda 16 ahır vatandaşlarımıza teslim edilecek. İsteyen vatandaşlarımıza da hak sahipliği kapsamında ahırlar yapılarak teslim edilecek.”

Özpınar Mahalle Muhtarı Cezmi Arslan da zelzele sırasında ve zelzeleden sonra devletin kendilerini yalnız bırakmadığını söyledi.

“Yetkililer yakın vakitte meskenlerimizi teslim edecek”

Kura çekimiyle depremzedelerin konutlarına kavuşacağını belirten Arslan, “Gerçekten çok memnunuz. Konutların yapıldığı yer biraz köyden uzak, bu nedenle cami ve Kur’an kursu binasının da buraya yapılmasını istiyoruz. O da çok âlâ olur. Yetkililer yakın vakitte konutlarımızı teslim edecek. Sayın Cumhurbaşkanı, İçişleri Bakanı, AFAD Lideri, Vali ve Kaymakamımıza köylülerim ve depremzedeler ismine çok teşekkür ederim. Allah devletimize zeval vermesin.” diye konuştu.

“Hayvanlarımız da sıcak yuvaya kavuştu”

Hak sahibi Ahmet Arslan da, “Devletimiz bize sahip çıktı, konut yaptı. Çok memnunuz. Konutlarımız çok hoş oldu, çok beğendik. Bunun yanında ahırlarımız da yapıldı. Hayvanlarımızı çadırlarda barındırıyorduk, hayvanlarımız da sıcak yuvaya kavuştu. Allah yetkilerden razı olsun.” tabirlerini kullandı.

Paylaş :

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

© 2020 QZEY EMLAK. Tüm hakları saklıdır.