İzmir’de depremzedeler için 2 yılda 2 bin 245 konut yapıldı

İzmir’de depremzedeler için 2 yılda 2 bin 245 konut yapıldı

Türkiye 30 Ekim 2020’de, İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında gerçekleşen 6.6’lık zelzeleyle sarsıldı.

113 kişinin hayatını kaybettiği deperemden sonra yaralar sarılmaya başlandı.

Depremin akabinde arama ve kurtarma çalışmalarının tamamlanmasıyla Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından zelzeleden etkilenen vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi için çalışma başlatıldı.

TOKİ çabucak harekete geçti

Yıkılan ve ağır hasar gören binaların bulunduğu 7 proje alanının yanı sıra Kent Hastanesi yakınlarındaki 375 hektarlık rezerv alanda projelere başlandı.

TOKİ tarafından 7 proje alanında birinci etapta inşa edilen 596 konut ile 145 iş yeri, sarsıntının birinci yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı merasimle hak sahiplerine dağıtıldı.

808 konut, 144 iş yeri sahiplerine verildi

Bu alanda daha sonra 808 konut ve 144 iş yeri daha inşa edilerek depremzedelere teslim edildi. Rezerv alanda başlayan 8 etaplık projede de birinci etapta planlanan 397 konut inşaatı bitirilerek kura çekimiyle hak sahiplerine verildi.

Bu projenin ikinci etabında yer alan 444 konutun da inşaat sürecinin sona erdiği, süreksiz kabul süreçlerinin akabinde depremzedelere verileceği belirtildi. Başka etaplarda yer alan 2 bin 816 konutun da yıl sonuna kadar bitirilmesi hedefleniyor.

Konutların yanında kamu binaları da yapıldı

Peyzaj çalışmalarının da yapıldığı alanda 8 derslikli anaokulu, 24 derslikli birinci ve ortaokul, sıhhat ocağı, 2 cami ve 68 dükkanın inşası sürüyor. Öte yandan Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından zelzelede meskeni ziyan gören 2 bin 345 bireye 33 milyon 780 bin lira dayanakta bulunulduğu da kaydedildi.

Ayrıca kentin 30 ilçesinde zelzele nedeniyle ağır ya da orta hasar gören 606 binanın yıkımının İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Uyum Başkanlığı tarafından tamamlandığı belirtildi.

“Önemli bir hayat merkezi haline geldi”

İzmir Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürü Kartal Muhcı, arama kurtarmanın akabinde hasar tespit çalışmalarının yapıldığını, vatandaşların hak sahipliklerinin tamamlandığını söyledi.

Vatandaşların sarsıntının birinci anından bu yana sahipsiz olmadıklarını yaşayarak gördüklerini anlatan Muhcı, “Deprem anıyla birlikte devletimizin göstermiş olduğu tepki dünya ortalamasının üstündedir. Çok çabuk bir vakit içinde onlarca yıkılmış binanın içinde yürütülen arama ve kurtarma çalışması çok kısa vakit içinde tamamlandı.

Geçici barınma alanları süratli bir halde teslim edildi. Süratli bir halde konutların yapılmasına başlandı. Zelzelenin üzerinden bir yıl geçmeden birinci konutların vatandaşlarımıza dağıtılması devletimizin büyüklüğü, milletimizin azizliğinin göstergesidir.” dedi.

Hem Bayraklı’daki proje alanında hem de rezerv alanda imali devam eden konutların toplumsal donatı alanlarıyla kentin değerli bir ömür merkezi haline geldiğini anlatan Muhcı, “Evleri yıkılan vatandaşlar yapılan yeni meskenleri gördükleri vakit memnun oluyor. Devletimize de dua ediyor.” diye konuştu.

Paylaş :

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

© 2022 QZEY BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ LİMİTED ŞİRKETİ. Tüm hakları saklıdır.