Yabancı turistler Türkiye’de konut yatırımını artırdı

Yabancı turistler Türkiye’de konut yatırımını artırdı

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş 8 aydır sürüyor.

Gerilim nedeniyle ülkelerini terk edenler farklı ülkelere kaçarken, Türkiye’ye de adeta turist akını yaşandı.

Özellikle Antalya’yı tercih eden Rusya ve Ukrayna vatandaşları, burada yeni bir hayat kurmaya başladı.

Türkiye inançlı liman oldu

Öyle ki emlak kesimini hareketlendiren savaş mağdurları, konut alımında tepeye ulaştı.

Yatırımlarını artıran turistler için Türkiye inançlı liman haline geldi.

“Yabancı ülkenin vatandaşları konut alımına başladı”

Türkiye’ye yabancı yatırımcı ilgisini pahalandıran dal temsilcisi Aycan Fenercioğlu, “Şu an ülkemizde başta İstanbul ve Antalya’da yabancı ülkenin vatandaşları konut alımına başladı. Bununla alakalı çok önemli sayılar var. Bilhassa yılbaşı itibariyle resmi sayılara ulaşacağız. Bunun en kıymetli etkeni çabucak yakınımızda olan Rusya-Ukrayna savaşı diye düşünüyorum. Zira hem Ukrayna’dan hem Rusya’dan beşerler ülkemize akın etti. Büyükşehirlerde bu durum çok önemli tesir yaptı. Hem barınma sıkıntılarından dolayı kiralar arttı hem mülklerin pahası arttı. Pandemiden sonra ülkemizde bilhassa denizi kumu olan turistik bölgelerine esasen bir yabancı talebi vardı. Savaş faktörü de eklenince bu arttı.

Rusya, Ukrayna ve İran belirli karışıklıklar var. Ülkemizin Suriye bölgesinin alt tarafında, Afganistan bölgesi ve geçtiğimiz aylarda Kazakistan’da bir ıstırap olmuştu. Ülkemiz şu an bölgede inançlı liman olarak görünüyor. Ülkemiz bu yüzden hem turist olarak hem de ikamet maksatlı gelen insanların akınına uğramış durumdadır. Bu durumun denetim altına alınırsa çok daha yeterli olacağını düşünüyorum. Yabancı vatandaşlar gelirken yerli vatandaşlarımızın da temel hak ve özgürlüklerini kısıtlamadan, onların yaşamsal alanlarını etkilemeden denetimli bir biçimde devam etmesini umut ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“Yerli vatandaşımız konut alamaz hale gelmişti”

İlk Meskenim Birinci İş Yerim projesinin konut fiyatlarını etkileyeceğini söyleyen Fenercioğlu, “Önümüzdeki günlerde toplu temel atma merasimleri bekleniyor. Bu inşaatlar başladıktan sonra süratli bir müddette yapılırsa aşikâr bir kesim vatandaşımız bu fırsatlardan faydalanacak. Bu programın açıklanmasından sonra piyasada muhakkak bir ölçüde fiyatlarda bir durağanlık oluştu. Şu an vatandaşlarımız hem bu çıkan kampanyadan faydalanmak istiyor hem de o koşulları sağlaması gerekiyor. Herkes o kuralları sağlayamıyor. Belirli kriterler getirdiler.

Temennimiz gerçek muhtaçlığı olan insanlarımızın bu projeden faydalanmasıdır. Devlet tarafından değil de öteki müteahhitler tarafından yapılan konut fiyatlarının da bir an evvel düşmesini temenni ediyoruz. Zira vatandaşlarımızın alım gücünü etkiledi. Geçtiğimiz bu 5-6 aydır bilhassa 1 yıldır hem döviz kuru hem de maliyetlere yansıyan materyallerde de çok önemli fiyat artışı oluştu. Yerli vatandaşımız konut alamaz hale gelmişti inşallah ilerleyen süreçte hepsi düzelir.” diye konuştu.

Paylaş :

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

© 2022 QZEY BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ LİMİTED ŞİRKETİ. Tüm hakları saklıdır.